Կարեւորվել են կինոյի ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումները
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Հարություն Բաբայանի, Աննա Կոստանյանի, Վահագն Թեւոսյանի եւ «ԻՖԿԱ» Հայաստանի անկախ կինոգործիչների համայնքի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել հանդիպում Կոսովոյի կինոկենտրոնի նախագահ, պրոդյուսեր, Կինոյի մասին օրենքի նախագծի մշակման փորձագետ Արբեն Ժարկուի հետ:
Արբեն Ժարկուն ներկայացրել է իր մասնագիտական անցած ուղին եւ կինոյի ոլորտում ունեցած հաջողության պատմությունը: Ըստ նրա՝ կինոն մեծ դերակատարություն կարող է ունենալ աշխարհում փոքր երկրները ճանաչելի դարձնելու գործում: Կոսովոյի կինոկենտրոնի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել կամավոր հիմունքներով կիսվել փորձառությամբ, ՀՀ կինոյի մասին օրենքի մշակման ընթացքում տրամադրել փորձագիտական խորհրդատվություն:
«ԻՖԿԱ» Հայաստանի անկախ կինոգործիչների համայնքի ներկայացուցիչները խոսել են հայկական կինեմատոգրաֆիայի զարգացմանը վերաբերող հարցերի մասին, ներկայացրել  առաջիկայում իրենց անելիքները:
Հայ խորհրդարանականները կարեւորել են Արբեն Ժարկուի՝ հայ կինոյի զարգացման գործում ներգրավվածություն ունենալը եւ հույս հայտնել, որ վերջինիս հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական:

Reforms Being Designed in the Cinema Sphere Highlighted
On September 24, a meeting with the Director of Kosovo Film Centre, Producer, Expert on the Elaboration of the Draft Law Arben Zharku was held on the initiative of the members of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Harutyun Babayan, Anna Kostanyan, Vahagn Tevosyan and the Independent Filmmakers Community of Armenia (IFCA).
Arben Zharku presented his professional passed path and the history of the success in the cinema sphere. According to him, cinema can play a great role in the world for making recognizable the small countries. The Director of Kosovo Film Centre expressed readiness for sharing experience on voluntary bases and providing experts' advice in elaboration of the law on the RA Cinema.
The representatives of the Independent Filmmakers Community of Armenia (IFCA) talked about the issues concerning the development of the Armenian cinematography and presented the works to be done in the future.
The Armenian parliamentarians highlighted Arben Zharku’s involvement in the Armenian cinema development and expressed hope that the cooperation with the latter would be continuous.