Կարեւորվել են կինոյի ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումները
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Հարություն Բաբայանի, Աննա Կոստանյանի, Վահագն Թեւոսյանի եւ «ԻՖԿԱ» Հայաստանի անկախ կինոգործիչների համայնքի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել հանդիպում Կոսովոյի կինոկենտրոնի նախագահ, պրոդյուսեր, Կինոյի մասին օրենքի նախագծի մշակման փորձագետ Արբեն Ժարկուի հետ:
Արբեն Ժարկուն ներկայացրել է իր մասնագիտական անցած ուղին եւ կինոյի ոլորտում ունեցած հաջողության պատմությունը: Ըստ նրա՝ կինոն մեծ դերակատարություն կարող է ունենալ աշխարհում փոքր երկրները ճանաչելի դարձնելու գործում: Կոսովոյի կինոկենտրոնի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել կամավոր հիմունքներով կիսվել փորձառությամբ, ՀՀ կինոյի մասին օրենքի մշակման ընթացքում տրամադրել փորձագիտական խորհրդատվություն:
«ԻՖԿԱ» Հայաստանի անկախ կինոգործիչների համայնքի ներկայացուցիչները խոսել են հայկական կինեմատոգրաֆիայի զարգացմանը վերաբերող հարցերի մասին, ներկայացրել  առաջիկայում իրենց անելիքները:
Հայ խորհրդարանականները կարեւորել են Արբեն Ժարկուի՝ հայ կինոյի զարգացման գործում ներգրավվածություն ունենալը եւ հույս հայտնել, որ վերջինիս հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական:

Подчеркнута важность намечаемых реформ в области кино
24 сентября по инициативе членов Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта А.Бабаяна, А.Костанян, В.Тевосяна и Федерации независимых кинодеятелей Армении ( IFKA ) состоялась встреча с председателем Киноцентра Косово, продюсером, экспертом по разработке проекта Закона РА о кино Арбеном Жарку.
Арбен Жарку представил свой профессиональный путь и достигнутые успехи в области кино. По его мнению, кино может сыграть ощутимую роль в познании малых стран мировым сообществом. Председатель Киноцентра Косово выразил готовность на добровольных началах поделиться опытом, предоставить экспертную консультацию при разработке  Закона РА о кино.
Представители IFKA коснулись вопросов развития армянского кинематографа, ознакомили со своей дальнейшей работой.
Армянские парламентарии   подчеркнули важность вовлечения Арбена Жарку в дело развития армянского кино и выразили надежду на последовательное сотрудничество с косовским кинодеятелем.